|
Mi is azaz fm transmitter?
Az fm transmitter tulajdonképpen egy közvetítő az autórádió és egy hanghordozó között. Utóbbi lehet
mp3lejátszó,
pendrive, vagy akár memóriakártya, vagy mobiltelefon is. Az fm transmitter egy fm sugárzó / rádiójel adó, amely rádióhullámon továbbítja a jelet az autórádiónak, de hatósugara nem olyan óriási, mint egy nagy teljesítményű jeladónak -, amelyekkel rádióadásokat lehet közvetíteni -, inkább méterekben mérhető a hatótávolsága. (Nem tévesztendő össze a nagy teljesítményű rádió jeladó berendezésekkel, amelyeket kalózrádiók használnak!)
Mire való az fm transmitter?
A transmitter segítségével az autórádión keresztül hallgathatjuk a rákötött lejátszókon, vagy a
pendrive-on lévő zenéket, ez különösen akkor hasznos, ha nincs az autósmagnónknak
audió bemenete. Továbbá hangkártyával is kompatibilis!
Az fm transmitter működtetéséhez csak egy szivargyújtó és egy autórádió kell.
A transmittert a szivargyújtóba dugva már be is kapcsoltuk. (Léteznek elemes változatok is sőt olyanok is, amelyek
USB-n összekötve a zenelejátszóról veszik az áramot.) Ha összekötjük például egy
mp3 lejátszóval, az már továbbítja is a jelet egy bizonyos frekvencián. Ezt a frekvenciát (hullámhosszt) kell megkeresni az autó tuneren és már megy is a zene, mint, ha csak a rádiót hallgatnánk.
Az
audióeszköz
audió kimenetére csatlakoztatva a kimenetet gyakorlatilag FM rádiójeladóvá változtatja, amely jeleit autós vagy hordozható rádiók egyaránt fogják.
Az fm transmitterek általában 76.0 - 108.0 MHz között képesek jelet sugározni, jellemzően 9-10 méterig (extrém esetben messzebb is). (Egyes készülékek alacsonyabb frekvencia tartományra, illetve kisebb hatósugárra vannak korlátozva.)
A legtöbb ma kapható eszköz átlagosan maximum kilencméteres hatótávolsággal rendelkezik, a nagyobb teljesítményű jeladók megfelelő körülmények között azonban akár huszonkét méterre is képesek jelet sugározni bármilyen FM frekvencián 76.0 - 108.0MHz között (87.9 - 107.9MHz az USA-ban). Néhány olcsóbb transmitter fizikailag korlátozva van az Amerikában oktatási - nem kereskedelmi - célokra fenntartott 87.7 - 91.9MHz-es tartományra, esetleg más kisebb sávtartományra.
Esetleges problémák:
Ha városban közlekedünk, a sok rádiójel miatt zavarosabbá válhat a jel, így a sugárzott zene is "zajosabb" lehet. Az újabb fm transmitterekben már van beépített hangszint szabályzó, amely kiküszöböli ezt a problémát.
A viszonylag gyenge kimenet miatt elofodulhat, hogy nagyvárosokban a rengeteg rádiójel miatt zavarossá válik az adás-vétel. Ennek oka, hogy az erősebb FM jelek egyszerűen átfednek egy szomszédos frekvenciába, ezzel használhatatlanná téve azt a transmitter számára. Ilyenkor általában az autónk antennájának eltávolítása megoldja a problémát.
A másik gyakori eset azoknál a transmittereknél fordul elő, amelyek nem a fejhallgató-kimeneten keresztül csatlakoznak. Ezesetben a hangerő sokszor szabályozhatatlan és zavaró hanghatásokat is produkálhat. Elméletileg az eszköz képes automatikusan megoldani ezt a zavart, egy beépített hangszintszabályozóval, vagy az
audiószabályozó áramkör segítségével, de ezek a plusz szolgáltatások egyelőre kevés transmitterben találhatók meg.
Magyarországon a Nemzeti Hírközlési Hatóság felel a frekvenciagazdálkodásért. Jogszabályok írják elő, hogy ki és mit sugározhat és azt is, hogy hol. Csupán két frekvenciatartományt lehet engedély nélkül használni. Az első a 26 960-27 410 kHz 40 csatornája, a második tartomány a 446,0-446,1 MHz. Jogszabály írja elő azt is, hogy mekkora teljesítményű lehet a transmitter. (Nagy Britanniában engedély nélkül egyáltalán nem használhatóak az fm transmitterek.)
|
|